Православне таїнство вінчання
Шлюб – це Таїнство, яке освячує союз чоловіка і жінки, в який вони вільно вступають, обіцяючи бути вірними один одному. У цьому Таїнстві освячується сімейне життя, народження і виховання дітей.
Земна любов – все ж тільки образ вищої, Божественної Любові, і, в кращому випадку, ступінь до неї. І якщо вона не освячена, – вона не міцна, перестає підносити людину, в ній відроджується особистий егоїзм. Чоловік і дружина починають бачити один в одному лише засіб до задоволення своїх життєвих потреб, або ж виникає сімейний егоїзм, іноді більш жорстокий, ніж одноосібний. Щоб подолати ці небезпеки, на думку Церкви, потрібна інша любов, якої немає у людей, але яку може дати Христос. У Таїнстві Шлюбу, якщо вступаючі у шлюб вільно підпорядковують свою природну любов любові до Бога і до Церкви, вони отримують дар вищої, благодатної Христової Любові.
Забобони, пов’язані з вінчанням
Пережитки язичництва дають про себе знати всілякими забобонами, які зберігаються в народі. Так, існує повір’я, що випадково впавше кільце або згасла вінчальна свічка віщують всілякі нещастя, важке життя в шлюбі або ранню смерть одного з подружжя. Поширені і забобони, що той із наречених, хто першим вступить на растелений рушник, буде все життя очолювати в родині, а чия свічка після таїнства виявиться коротшою, той і раніше помре. Не припустимим є тягнення молодою рушника під час обходження тричі навколо аналою, коли співається: « Исаие ликуй…Святии Мученицы…Слава Тебе…» Замість того, щоб зосередитися на молитві, молода починає зачеплюватися, обливається свічкою, хвилюється про те, як би рушника протягнути довше,в храмі піднімається лишній шум.Також шириться неправдива думка, що батькам наречених ні в якому разі не можна бути присутніми на вінчанні своїх дітей. Якраз батькам наречених в першу чергу треба бути на вінчанні своїх дітей. Своєю присутністю і молитвою у храмі батьки подають велику підтримку своїм дітям. В одній з молитв на таїнстві шлюбу говориться про батьків: «Помяни, Боже, и воспитавшия их родители»,тому що: «Молитви родителей, утверждают основание домов…»
Всі ці вигадки не повинні хвилювати серця, бо їх творець – сатана, названий в Євангелії “батьком брехні”. А до випадковостей (наприклад, падіння кільця) треба ставитися спокійно – всяке буває.
Скільки може бути християнських вінчань
Християнський шлюб може бути тільки єдиним. Таємниця шлюбної любові в тому, що люблячі цілком віддають себе і своє життя один одному. У цій любові особистість людини не може дробитися, і всеціла шлюбна любов вимірюється вічністю. Тому неприпустимі ні розлучення, ні другий шлюб. Розлучення, згідно сліву Христа (Мф. 5, 32), допускається тільки при порушенні подружньої вірності.
Перешкоди до вінчання
Умови укладення шлюбу, встановлені цивільним законодавством і церковними канонами, мають значні відмінності, тому не всякий цивільний союз, зареєстрований в загсі, може бути освячений в Таїнстві Шлюбу.
Церквою не допускаються четвертий та п’ятий шлюби.
Церква не благословляє шлюб, якщо один з наречених (або обидва) оголошує себе переконаним атеїстом, який прийшов в храм лише за наполяганням нареченого (нареченої) або батьків.
Не можна вінчатися нехрещеним.
Не можна вінчати шлюб, якщо один з наречених фактично перебуває у шлюбі з іншою особою.
Забороняється шлюб між кровними родичами аж до четвертого ступеня споріднення (тобто з троюрідним братом або сестрою).
Стародавня благочестива традиція забороняє шлюби між хресними батьками і хрещениками.
Безумовно, не вінчається шлюб, якщо хоча б один з подружжя сповідує нехристиянську релігію (мусульманство,
іудаїзм, буддизм, язичество, індуїзм). Для вінчання з католиком або протестантом в разі згоди на виховання дітей в православному дусі також вимагається дозвіл архієрея.
Не можна вінчатися тим, хто раніше дав чернечі обітниці або прийняв рукоположення у священний сан.
Якщо у нареченого і нареченої велика різниця у віці, потрібен спеціальний дозвіл вищого церковного начальства – архієрея. Те ж саме потрібно, якщо вік нареченої або нареченого виходить за встановлені рамки.
Вінчання – це дуже відповідальний крок, який вчиняється раз в житті. Тому підходити до цього таїнства потрібно з усією серйозністю та розумінням того, що відбувається. Це дуже красивий обряд, в якому жінка і чоловік стають подружжям навіки перед Богом, благословляються на щасливе довге спільне життя і на народження дітей.