Вперше переступивши поріг церкви, непросто зорієнтуватись та зрозуміти як вірно звернутися до когось із оточуючих.
Купуючи на касі свічки або просфори, не зовсім зрозуміло як покликати касира: «жінко/мужчино» чи «панянко/пан»»? А як тоді священника – «пане», «товариш», «шановний»?
Перша річ, яку необхідно усвідомити: християни – це одна сім’я і наша спорідненість на духовному рівні. Ми всі – діти Божі. І, як відомо, чада одних батьків один одному приходяться братами та сестрами. Тож, можна сміливо так і звертатись до мирян у храмі.
До священнослужителя можна звернутись як «батюшка» так і «отець». Зазвичай після слова «отець» додається ім’я. Звернутись до диякона можна просто «отець диякон», до настоятеля храму (монастиря) «отець настоятель». Проте, неграмотним буде сказати: «Мене благословив отець Володимир», так як зазвичай подібний варіант вживається у прямому зверненні до священника.
В країнах, де переважна частина населення – католики, прийнято звертатись до священнослужителя «святий отець». Але у православ’ї про це зовсім іншої думки: святість людини пізнається після його смерті.
Дружин служителів вівтаря, а також літніх жіночок, зазвичай ласкаво кличуть «матушка» або «матінка».
Архієреї – духовні служителі, що наділені церковною владою, тож до них слід звертатися «владика».
Хоч із розвитком сучасних технологій час листів давно минув, проте, іноді виникає потреба звернутися до священнослужителя у письмовій формі. Звернення варіюється в залежності від сану, тож, якщо це:
- ієрей, то «Ваше преподобіє»;
- протоієрей, то «Ваше Високопреподобіє»;
- єпископ, то «Ваше Преосвященство»;
- архієпископ або митрополит, то «Ваше Високопреосвященство»;
- патріарх, то «Ваша Святосте».
Відомо, що сектанти дорікають православним та звинувачують у порушенні слів Христа:
І батьком собі не називайте нікого на землі, бо Один у вас Отець, Який на небесах” (Мф. 23:9)
Але ясно, що мається на увазі «не вклоняйтесь», інакше Господні слова можна перетворити на нісенітницю.
Справа лише у семантичному сенсі, котрий ми вкладаємо, а не у самому слові. Варто чітко усвідомлювати значення «пошани» і «поклоніння» та вміти їх відрізняти.
Фото запозичено із інформаційно-просвітницького сайту
Автор: Кондратенко Анастасія